Moderná krytina

  • 20.11.2013

 MODERNÁ KRYTINA MÁ BYŤ KVALITNÁ I KRÁSNA

 

 

 

 

 

Funkčnosť a dlhú životnosť strechy určuje výber strešnej krytiny. V našich podmienkach sa požívajú viaceré materiály. Výber konkrétnej krytiny podmieňujú rôzne faktory – konštrukcia a tvar strechy, limity zaťaženia a finančné možnosti stavebníka.

 

Betónové krytiny

Ide o modernejšiu a lacnejšiu alternatívu vyrábanú z kremičitého piesku, portlandského cementu, vody a farebných pigmentov. Krytina má vysokú únosnosť, nízku nasiakavosť, je mrazuvzdorná a má takmer neobmedzenú životnosť. Ukladá sa na latovanie striech so sklonom od 22°. Podľa spôsobu kladenia a podkladovej konštrukcie sa betónové škridly môžu aplikovať na strechy už od 10°. Bývajú väčšie ako klasické keramické škridly, takže spotreba na 1m2 je v priemere 10ks. Tvary betónových škridiel vychádzajú z keramických škridiel, no vďaka aktuálnym trendom v dizajne vznikli aj nové typy, napríklad tvarovo jednoduchá a štýlová krytina Euronit Kapstadt. Farebnosť betónových škridiel limituje používanie farbív na báze oxidu železa a iných kovov. Vývoj však prináša  pokroky z hľadiska stálofarebnosti. Nová povrchová úprava ,,Duratop,, zvyšuje odolnosť proti prenikaniu a usadzovaniu nečistôt na povrch krytiny a maximalizuje prirodzený čistiaci vplyv dažďa.

 

Keramické krytiny

K najstarším strešným krytinám patria keramické škridly s vysokou pevnosťou, tvarovou stálosťou, mrazuvzdornosťou, nízkou nasiakavosťou a dlhou životnosťou. Podľa spôsobu výroby rozlišujeme ťahané a razené škridly s hladkým i štruktúrovaným povrchom. Vyrábajú sa v širokej škále farieb, ktorá sa dosahuje úpravou povrchu engobovaním (pololesklá úprava) či glazúrovaním (lesklá úprava). Lakovaný povrch zlepšuje samočistiace schopnosti a odolnosť škridiel voči UV žiareniu. Nové dizajnové trendy si vyžiadali mierny odklon od klasiky. Vlnité a tvarované krytiny dopĺňajú moderné ploché a hranaté škridly, napríklad Creaton Domino, ktoré korešpondujú s minimalistickým štýlom. Škridly sa kladú na latovanie a používajú sa na strechy so sklonom od 25°. Pri použití špeciálnej poistnej hydroizolačnej fólie sa môžu aplikovať od sklonu 10°. Pálené krytiny sa prakticky bez údržby ,,dožívajú,, aj sto rokov, čo vyvažuje vyššie náklady na materiál a prácu. Preto viacerí výrobcovia prišli s maxi formátom XXL, ktorý prináša úsporu času aj peňazí.

 

 

 

Plechové krytiny

Plechom sa strechy pokrývajú stáročia. Voľakedy to bol najmä medený plech, ktorý umožňoval tvoriť zložité tvary barokových veží a mal dlhú životnosť. Neskôr sa objavil ekonomickejší pozinkovaný plech, ten však vyžadoval pravidelnú údržbu nátermi. Dnes v línii plechových falcovaných striech pokračujú odolné a trvanlivé titánzinkové, resp. hliníkové plechy. Falcované plechové krytiny sa hodia na pokrývanie plochých aj šikmých striech so sklonom 3-90°. V druhej polovici 20. storočia sa objavili plechové skladané krytiny, ktoré obvykle imitujú škridly. Ich povrch je ošetrený viacerými ochrannými vrstvami a finálnu vrstvu tvorí lakoplastová farebná úprava. Napríklad krytiny Ruukki majú jedinečnú úpravu Purex a Pural, ktorá dáva ich povrchu neprekonateľnú odolnosť, chráni ho pred poškriabaním, koróziou a blednutím farieb vplyvom UV žiarenia. Profilované šablóny sa používajú na strechy so sklonom od 15°a kladú sa na latovanie. Životnosť plechových krytín sa líši podľa použitého materiálu, poplastované plechové krytiny vydržia cca 80 rokov. Výhodou je aj ich cena. Plechové krytiny však majú tendenciu orosovať sa. Použitie kvalitnej poistnej hydroizolačnej fólie chráni tepelnoizolačnú vrstvu pred kondenzátom.

 

 

 

 

Vláknocementové krytiny

Vláknocementová krytina, voľakedy známa ako Eternit, je moderná, ekonomická a ekologická alternatíva riešenia strechy. Na je výrobu sa používajú špeciálne polyvinylalkoholové (PVA) vlákna s vysokou pevnosťou, výbornou priľnavosťou k materiálom, ako sú cement a guma, odolnosťou voči zásaditému prostrediu a zdravotnou  neškodnosťou. Eternit je pevný a pružný, odoláva kyslým dažďom, UV žiareniu a tlmí zvuk. Dôležitý je i jeho estetický vzhľad, porovnateľný s prírodnou bridlicou. Nízka hmotnosť je výhodou pri rekonštrukciách starších striech, kde netreba posilňovať krov. Vzhľadom na cenovú dostupnosť sa vláknocementové šablóny objavujú i na nových budovách. Napríklad maloplošné šablóny Eternit Dacora s jednoduchým a hladkým povrchom v módnych odtieňoch sivej farby. Maloformátové šablóny sa odporúčajú pri sklone strechy 25-30°, pri použití poistnej izolácie max. 15-20°. Dajú sa použiť aj na obloženie zvislých plôch (komíny, vikiere, steny) prípadne na plynulé prechody medzi nimi a strechou. Z vláknocementu sa vyrábajú aj veľkoplošné vlnité krytiny, ako kvalitnejšia, trvanlivejšia  a cenovo výhodná alternatíva k vlnitému plechu. Môžu sa použiť pri sklone od 10°.

 

 

 

 

Bitúmenové krytiny

Vyrábajú sa v podobe pásov, šindľov a vlnitých dosiek. Ich základ tvorí vystužovací materiál (obvykle sklenená rohož), napustený organickými živicami – bitúmenom alebo asfaltom. Výsledný materiál je pevný, odolný a vodovzdorný. Do požadovaného tvaru sa formuje lisovaním. Na finálnu úpravu povrchu sa používa bridlicová drvina, pieskový a keramický granulát. Bitúmenovými pásmi sa obvykle pokrývajú ploché strechy od 3°, šikmé strechy sa pokrývajú bitúmenovými šindľami, so zaujímavejším tvarom, farebnosťou i textúrou. Vďaka ohybnosti sú ideálne na organicky tvarované strechy so zakrivenými plochami a sklonom 10-85°. Bitúmenové šindle patria k ekonomickým strešným krytinám, pričom úsporu zvyšujú aj nižšie základy na stavbu krovu, ktorý môže mať aj nižšiu nosnosť ako pri keramickej a betónovej krytine. Preto sú vhodné aj na rekonštrukcie starších striech. Životnosť týchto krytín je síce nižšia (do 50 rokov), no pri opravách a kladení nových šindľov netreba odstraňovať pôvodné vrstvy. Bitúmenové šindle sa najčastejšie upevňujú na plné debnenie, ale môžu sa aj lepiť na betónovú dosku či izolačnú vrstvu. Na rozdiel od pásov a šindľov má bitúmenová vlnitá krytina stabilný tvar podobný vlnitému plechu alebo škridle.

 

 

 

 

Tradičné a nové alternatívy

Nemožno zabudnúť ani na tradičné prírodné materiály – drevené šindle, slamu, trstinu. Hoci sa dajú upraviť a ošetriť tak, aby spĺňali dnešné požiadavky na funkčnosť a bezpečnosť, špecifické vlastnosti a a charakteristický vzhľad ich predurčujú najmä na vybrané projekty s rustikálnym a historickým nádychom. V alpských krajinách sa strechy tradične pokrývajú bridlicou, ktorá sa svojimi úžitkovými vlastnosťami a dizajnom vyrovná moderným krytinám, ale jej cena a náročnosť realizácie z nej robia luxusný tovar. Alternatívou blízko prírode sú vegetatívne strechy, ktoré za istých okolností možno realizovať i na šikmých strechách. Trendom sú odolné a nenáročné extenzívne zelené strechy, vysadené suchomilnými rastlinami. Novinkou sú ekologické krytiny z recyklovaných plastov.

 

Využitie krytín podľa sklonu strechy

od 3° lepenkové pásy, asfaltové pásy, fólie, plech (pásy)
od 7° trapézové plechy
od 10° bituménové krytiny
od 15° vlnitý plech, vláknocementové dosky, plechové krytiny
od 22° profilované škridle – betónová alebo keramická krytina
od 30° neprofilované škridle – betónová a keramická krytina, prírodná bridlica, asfaltové šindle

 

 

 

 

 

Zdroj: SaB Stavebníctvo a bývanie